Proč mezi „profesionálními hráči“ najdeme mnohem více mužů?
I videohry či jiné hry se dají hrát v podstatě profesionálně. Velmi dobrým příkladem jsou šachy, avšak v současné době se na tuto kariéru vydává stále více hráčů videoher. A není divu, částky, které je možné vyhrát, jsou skutečně velké. Není pak divu, že tolik lákají. Překvapující však je, že když se podíváme na rozložení, zjistíme, že je mezi nimi naprostá převaha mužského pohlaví. Samozřejmě, tvrdí se, že je to naprosto pochopitelné – muži mají rychlejší reakce a lepší analytické myšlení. Je tedy jasné, že budou lepší i v hraní videoher, nebo ne? Ukazuje se, že tak jednoduché to není, a ve skutečnosti v tom nakonec vězí něco jiného. Odpověď je totiž mnohem prozaičtější, a také horší, než bychom si mohli myslet.
Ve skutečnosti je totiž důvodem marketing videoher, který byl v jejich začátku. Ten byl totiž cílen především na mužské publikum, a prezentoval je právě jako ideální zábavu pro kluky. O děvčatech se zde nemluvilo, případně se přímo říkalo, že nejsou vhodnou holčičí zábavou. Po celá desetiletí je tedy hráli v podstatě jen kluci, což znamenalo, že měli také mnohem více zkušeností. Také videoherní akce, které se tehdy pořádaly, byly cíleny v podstatě pouze na kluky.
S tím vším samozřejmě vznikla také celá řada předsudků, ať už vědomých či podvědomých. Hráčky nebyly ani zdaleka tak často zvány do herních skupin, a pokud už se dostaly do finále nějaké soutěže, byly leckdy terčem posměchu a v podstatě sexistického chování, a to nejen od ostatních účastníků, ale mnohdy i od pořadatelů. Jistě, v dnešní době se situace začíná pomalu měnit, avšak jde to jen velice pomalu. Tyto předsudky je velmi těžké překonat, a bude trvat ještě dlouho, než se dívky začnou běžně objevovat ve vrcholových soutěžích. Důležité však je, že jsme si toho vědomi, a víme, že je to špatné. Bohužel to zatím nezjistili ani zdaleka všichni.