Jak je to vlastně s dietami? Je to skutečně věda nebo jen nesmysl?
Zorientovat se v nepřeberném množství informací, které jsou v dnešním světě dostupné každému člověku je mimořádně složitý, ne-li nadlidský úkol. Mezi věčné dohady se řadí i diety. Někdo doporučuje jíst jenom tučné výrobky a vyhýbat se sacharidům, jiní zase doporučují úplný opak, a to vyhnout se tukům, nebo někdo říká, že nejlepší je část toho část toho.
A teď záleží jen na Vás, co z toho si vyberete a budete dodržovat. Jenže nikdo už Vám neporadí, zda je to to pravé pro Vaše tělo. A jak asi taky? Každý člověk je jiný, každý máme jiný metabolismus a jsme zvyklí na něco jiného. Nemůžete si proto vybírat jen podle toho, že to fungovalo u někoho jiného.
Musíte si to sami vyzkoušet, a hlavně NASLOUCHAT SVÉMU TĚLU! To je to nejdůležitější a hlavní, podle čeho byste se měli řídit. Přestože se Vám to tak nemusí jevit, Vaše tělo je naprosto dokonalý organismus, který ví, co potřebuje, a kdy to potřebuje. Nevěříte? Pak si přečtěte o následujícím pokusu.
Na malých dětech ve věku od jednoho roku do dvou a půl let byl prováděn pokus s jídlem. Tyto děti krmili po dobu dvou měsíců pracovníci, kteří měli zakázáno s dětmi jakkoli mluvit, nebo se tvářit. Děti dostaly vždy na výběr mezi třemi jídly. Pracovníci jim nabídli všechna tři jídla a bylo na dětech, které si zvolí.
Po dvou měsících se ukázalo, že přestože nebylo dítě, které by jedlo přesně to samé, co jiné dítě, všechny si zhruba udržovaly poměr základních živin. Malé děti, které o nějakých makroživinách nemají ani ponětí, ale stejně jedly to, co by měly. Úžasné, ne?
A pokud to k Vašemu přesvědčení nestačí, podívejte se do světa zvířat? Viděli jste snad někdy v přírodě obtloustlé nebo naopak nepřirozeně hubené zvíře, které mělo přirozený zdroj potravy? Anebo se koukněte sami na sebe. Jak zjistíte, že potřebujete na záchod, jak je možné, že se na místě nepočůráte? Prostě Vám to Vaše tělo řekne.
To, že se momentálně přejídáte nebo máte opačný problém, je způsobeno Vámi a Vaším okolím. Pokud tedy nyní budete jíst tak, jak by pro Vás bylo přirozené, nikdy Vám to nevyjde, protože hranice normálnosti je ve Vaší hlavě posunutá. Pokud se tedy nechcete trýznit zapisováním každé kalorie, budete se zase muset ‚naučit‘ jíst.
Když jíte, vypněte televizi, zavřete časopis, mobil ztlumte a soustřeďte se pouze a jen na jídlo. Žvýkejte pomalu (tělo si zhruba teprve po půl hodině samo řekne, že je nasyceno) a ptejte se sami sebe: jsem sytý/sytá nebo je to jen chuť? Není to jednoduché, nezabere Vám to týden, ale pokud vytrváte a budete opravdu důslední, uvidíte, že výsledky se dostaví.