Kam se hodí který typ schodiště
Přiznejme si otevřeně, že nákup či stavba nového schodiště KMK Design není něco, co bychom prováděli denně. Valná část z nás to nebude dělat ani jednou za život. Je to samozřejmě především proto, že schody jsou stavěny tak, aby vydržely sloužit skutečně dlouho. I přesto se však může stát, že nastane situace, kdy budeme muset vybrat nové.
Typickým příkladem je stavba či kompletní rekonstrukce domu. Zde se nákupu nových schodů zkrátka nevyhneme. Ovšem jak brzy zjistíme, není to ani zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, tedy pokud si nenajmeme architekta, který všechny tyto problémy vyřeší za nás.
Na trhu je totiž nepřeberná nabídka schodišť nejrůznějších typů, materiálu, kvality i ceny. Je jich tolik, že laik může mít problémy se v tom orientovat, zvlášť když každá firma o sobě tvrdí, že právě její produkty jsou t nejlepší. Jak ale poznat, které se hodí zrovna pro náš dům? Vodítek je hned několik.
Tím prvním je cena. Ačkoliv totiž neplatí, že cena je přímo úměrná kvalitě, rozhodně je jasné, že ty nejlevnější kousky příliš mnoho nevydrží. Aby se totiž cena dostala tak nízko, bylo potřeba někde snížit náklady. A tím, na čem se šetří nejvíce, bývá materiál.
Důležitý je také typ sám. Například dřevěný, téměř žebříkovitý typ, se hodí mnohem spíše jako schody na půdu či do sklepa, než mezi patry. A například kov, na rozdíl od dřeva, není ideálním pokryvem na beton, který obvykle tvoří základ interiérových schodišť.
I tvar je potřeba uvážit. Pokud nutně nepotřebujete ušetřit místo, nebo pokud nechcete, aby váš dům měl vyloženě starobylý vzhled, je dobré vyhnout se točicím schodům. Chůze po nich totiž není tak příjemná, jako po těch klasických, a je zde také vyšší riziko nehody.
Jak je vidět, je toho skutečně dost, na co je třeba myslet. A pro každého nemusí být snadné si všechny potřebné informace udržet v hlavě. Věřte ale, že se vám to nakonec vyplatí.