Hry

Máte raději hry virtuální nebo hmotné

Výhody hmatatelných her vůči počítačovým

Dotek lidskou rukou je nenahraditelný – komu schází v životě láska a zejména něha v podobě doteků, objímání a laskání bříšky prstů, ten se pak může stát frustrovaným a vybíjí si své komplexy nějakými negativními vzory chování. K lepší psychické pohodě přispívají právě hry na hmotné úrovni, tedy většina her hmatatelných, kterých se dotýkáme a osaháváme si je. Je to například legendární „Člověče nezlob se“, šachy, dáma a mlýn, mikádo, domino, deskové hry s figurkami, hrací kostky a veškeré karetní hry, jako jsou jednohlavé či dvouhlavé hrací karty, pexeso, a karty kanastové.

Člověče nezlob se

Vůně – když vybalíme ze šuplíku např. dřevěné šachy nebo kartičky pexesa, mívají svéráznou, velmi zvláštní vůni, můžeme si k nim přičichnout, jako k nějakému fetiši, a přitom tímto gestem vnímáme další aspekt her, jímž je zejména neskutečná pohoda. Hry totiž nehrajeme ve chvíli, kdy jsme vystresovaní, nemáme na to zkrátka náladu.

Agresivita a beznaděj – tou se vyznačuje bohužel většina počítačových her. Mnoho z nich je koncipováno ve stylu vraždit a zabíjet, ovládat, manipulovat, zastírat, ale také strádat a trpět, za přispění zvýšení adrenalinu v krvi. Jsou to např. hry, napodobující vesmírné bitvy anebo bojové situace druhé světové války. Takovéto situace pak mají neblahý vliv na naši psychiku, a zejména na psychiku dětskou, která se teprve vyvíjí v souladu s vývojem dětského mozku. Nežli agresivní „střílečky“, tak raději pexeso nebo žolíky.

hraní her

Nepotřebujete k nim elektřinu – deskové a karetní kry si zahrajete i na chalupě s petrolejkou, na dětském putovním táboře nebo ve vodáckém kempu poté, co máte za sebou průjezd divokými peřejemi na Sázavě. Nepotřebujete k nim ani elektřinu, ani lampu do zásuvky, vystačíte s obyčejnou svíčkou a dokážete se takto bavit celé dlouhé hodiny.