Mazlíčci napadeni parazity
Výskyt blech může být banální, doporučujeme však nic nepodceňovat. A zasáhnout je nejlepší co nejdříve. Zdají se vám vaše zvířátka nervózní a apatická? Vyčesávání srsti usnadní zjištění napadení bleškami. Nejen ze samotného kožíšku poznáme tyto maličké 1,5 – 5 mm parazity, umí dokonale skákat. Doskočí navíc pěkně vysoko, průměrně jeden a půl metru. Jedná se o nejčastější problém, s kterým bojujeme. Ten můžeme rozpoznat i trvalým drbáním, protože kousnutí svědí a tvoří se strupy. Tady se nabízí k využití suchý šampon. Strupy vysušuje a hojení se urychlí. V pelíšku můžeme najít také jejich trus, jsou to skutečně maličké drobečky tmavě hnědé barvy.
Co je dále dobré vědět?
Blecha žije 3-6 měsíců a každý den naklade zhruba 18 vajíček. Vajíčka i larvy můžeme mít po celém bytě, nejen v samotné srsti zvířátek. Vzniklá situace je pak velmi nepříjemná. Proto nedejme na známá slova „blechy na člověka nejdou“. I na člověku může tento cizopasník parazitovat. Nezapomeňme, že se živí krví a přenáší různé nemoci.
Jak zničit tyto tvrdé protivníky?
Pejskům i kočičkám můžeme koupit „antiparazitní“ obojky, které jsou účinné dlouhodobě. Většinou až 6 měsíců. Někdo dává přednost koupelím s kvalitním šamponem. Případně můžeme zvolit pipety nebo prášky, které obsahují složky k rychlé likvidaci. V každém případě tyto dva způsoby řešení jsou ochranou na pouhý jeden měsíc. Nutné je ošetřit i prostředí, v kterém se zvíře zdržuje nebo pohybuje. Tyto desinfekční prostředky seženeme u veterinárního lékaře případně v drogeriích. Doporučuje se častěji vysávat koberce a prát pelíšky.
Může se stát, že budeme mít blešky zlikvidované a pod kontrolou raz dva. Ale tady dejme pozor, protože i kolem domu se nachází vajíčka i larvy. Proto má tato cesta likvidace „dlouhou trať“…
Ať už náš čtyřnohý mňoukající nebo štěkající přítel blešky má, určitě nad nimi zvítězíme.