Superpotraviny, které s pravidelností konzumovaly už naše babičky
Superpotraviny se do povědomí lidí dostaly docela nedávno. Většinou se jedná o exotické potraviny, které u nás běžně nejsou k mání. Představují pro nás něco neokoukaného, něco co zkrátka musíme mít, aby naše tělo bylo zdravé. Pocházejí opravdu z nejrůznějších koutů světa a většinou se jedná o plodiny, které rostou pouze na jednom konkrétním místě světa a jsou pro nás tudíž tak vzácné. Jen málokdo si pak mnohdy uvědomuje, že potraviny plné vitamínů a minerálů nemusí pocházet jen z cizokrajných zemí, aby byly pro naše tělo přínosné. Takové superpotraviny máme i u nás a nemusíte za nimi nikam daleko. Možná mnohdy rostou kousek od vás, pravidelně je konzumujete a o jejich účincích vlastně vůbec nevíte. České superpotraviny se totiž dají vypěstovat na zahrádce nebo za nimi stačí vyrazit do lesa.
Dalo by se říci, že superpotraviny se v posledních letech staly doslova fenoménem. No řekněte sami, kdo ještě nikdy neslyšel o plodech acai, řase chlorelle nebo spirulině. Známe je všichni, možná je i pravidelně konzumujeme s myšlenkou, že pro své zdraví děláme to nejlepší. Pravda nechutná to zrovna nejlépe, ale co bychom pro své tělo neudělali. I když je pojem „superpotravina“ relativně nový, samotné potraviny totiž ne. Tyto potraviny se vyznačují hlavně vysokou výživovou hodnotou, není tak nic neobvyklého, že se pár takových vyskytuje i u nás. Jedná se mnohdy o tradiční české pochoutky, které s oblibou konzumovaly už naše babičky. Téměř s jistotou nevěděly nic o moderních studiích, přesto si uvědomovaly, že mají blahodárné účinky na jejich zdraví.
Zelený ječmen, čerstvé i sušené borůvky https://www.nakliceno.cz/lyofilizovane-boruvky/ nebo vlašské ořechy tak pro náš organismus znamenají skutečnou vitamínovou bombu. Obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, vypěstujeme si je na zahrádce nebo nasbíráme v lese. Proč si tedy kupovat drahé doplňky stravy, když pravý poklad pro naše zdraví máme doslova na dosah ruky.