Také míváte málo peněz?
V dnešním světě mohou žít spokojeně v zásadě jenom ti lidé, kteří mají dostatek peněz. Je sice samozřejmé, že ani tento dostatek nemusí nikomu zaručovat štěstí, ale dají se za ně sehnat mnohé potřeby, bez nichž nemůže nikdo z nás lidí normálně existovat. A to je přece nesmírně důležité a v nejednom ohledu přímo nezastupitelné.
Peníze si tedy vyděláváme, pak je utrácíme za to, po čem toužíme, a zase si vyděláváme, abychom opět mohli utrácet. Učiněné perpetuum mobile.
Ale jak víme už od svých školních let, doposud nikdo nevynalezl a nikdy ani nevynalezne takové perpetuum mobile, které by bylo skutečně takové, jaké má být, tedy věčně fungující. A je tomu tak i u peněz, u našich příjmů a výdajů. Dlouho to tu může klapat k naší naprosté spokojenosti, ale jednoho dne se to prostě zadrhne. Klesnou příjmy nebo stoupnou výdaje a následuje finanční tíseň, ve které už si nemůžeme koupit to, co bychom si přáli. A to až do příští výplaty, která ale bohužel přijde příliš pozdě, v době, kdy už nám naše peníze dojdou.
A jak se řeší finanční situace lidí v podobných případech? Co se dělá, aby tento ‚stroj‘ zase fungoval tak, jak si to přejeme? To je známo. Když si peníze nezvládáme vydělat, někdy si je aspoň půjčujeme. A díky tomu uhradíme všechno, co se uhradit má, a netrpíme nedostatkem.
Ale to znamená potřebu sehnat si potřebnou půjčku. A ta se neshání zrovna snadno, nemáme-li kvality, jež by přesvědčily třeba banky. Možná nemáme dost velké příjmy, možná je naším nedostatkem nějaký záznam v registrech dlužníků, ale každopádně se může stát, že nám v bance půjčit odmítnou. A to znamená, že už nám může pomoci jedině hypotéka bez registru. Protože nebankovní společnosti nevadí, že máme zmíněné problémy. Té stačí, že jí za její hypotéku nabídneme zástavu, nemovitost, a hned nám ochotně půjčí.